BÜYÜKÇEKMECE MERKEZİ UYDUCU 

Hızlı İletişim

BÜYÜKÇEKMECE MERKEZİ UYDUCU 

İstanbul Bahçeşehir Uyducu

BÜYÜKÇEKMECE MERKEZİ UYDUCU 

Büyükçekmece Merkezi Uyducu :  Toplu yaşam alanlarında (örneğin apartman, toplu villa vb ) tüm uydu bağlantı sistemini tek bir sistem üzerinden sağlayarak hem görsel kirliliği hem de sistem yönetimini daha kolaylaştıran sistemlerdir. Günümüzde merkezi uydu sistemleri oldukça gelişmiş ve televizyonların desteklediği durumlarda 4K HD ULTRA, HD ULTRA yayın gibi alternatiflerle donatılmıştır. 

Merkezi Uydu Çeşitleri Nelerdir ?

Günümüzde kullanılan 2 çeşidi vardır

  • Receiverli Sistem
  • Headentli Sistem

 Receiverli Sistem Nedir ?

Receiverli sistem tek yada çoklu çanak  yapısı üstüne ağın kurulması ilkesine dayanır. Tüm uydu ağı bu çanaklar üstüne yapılandırılır. Çanak sayısına göre izlenebilen uydu sayısı ve yayın türleri değişkenlik gösterir. Belirlenen bir yere kurulan çanak antenler merkezi bir receiver üstünden evlere gönderilir. İstenilen sayıda uydu bağlantısına erişmek mümkündür Örneğin aynı anda hem Türk sat hemde Hotbird vb gibi uydu yayınları izlenebilir. Pratik ve uygun maliyetli bir çözümdür.

 Headentli Sistem

Bu sistem genelde otel gibi çok fazla sayıda kullanıcıların olduğu yerler de tercih edilen bir sistemdir. Bu sistemde yayın tek bir merkeze alınır ve kullanıcılara gönderilir. Bu sistemde avantaj sistemin özelleştirilebilir olmasıdır. İsteğe göre kullanıcılara verilen yayın türü, kanal sayısı vb özellikler seçilip sınırlandırılabilir ya da genişletilebilir.

 Merkezi Uydu Birleşenleri Nelerdir ?

 1 – Çanak anten

Farklı çap ve boyutlarda ayarlanabilen ve uydudan gelen dalgalarını toparlayıp LNB’ye ileten parçadır. Günümüzde çok farklı ihtiyaçlara göre çeşitlendirilebilen çanak antenler mevcuttur. Örneğin motor sisteminin takılması ile istenilen uydu yayınına yönlendirilebilen sistemler gibi.

 2 – Merkez  Lnb ( Quadro Lnb)

 Geçmişten bugüne televizyonların yapısının ve izleyicilerin beklentilerinin değişmesi ile  çok sayıda LNB  çeşidi mevcuttur. Örneğin yakında zamanda genelde HD yayın popüler iken son dönemde bunlara 4K HD ULTRA yayın alabilen LNB’lerde dahil olmuştur. Merkezi LNB’ler, uydu yada uydulardan toparlanan sinyalleri merkezi uydu santraline (Multiswitch.  Detaylar İçin Tıklaynız Multiswitch Nedir ?)  kablo ile ileten birleşendir.

 3 – Uydu Kablosu

Gelen sinyali öncelikle merkez lnb’ye daha sonrada televizyonlara taşıma görevini üstlenen birleşendir.

 4 – Uydu Santrali ( Multiswitch )

 Tek yada çoklu olarak kurulan çanak antenlerden gelen sinyallerin toplanıdığı ve kullanıcılara iletildiği birleşendir. Kullanıcıların her birine sistem birbirinden bağımsız olarak sinyal yollar, bu sayede her kullanıcı kendi yayınını özelleştirmiş olarak izleyebilir.

 5 – Sat Priz

 Merkez LNB’den kullanıcının bulunduğu yere döşenen kablolar buradaki sat prize bağlanır ve uydu sinyalini kullanıcı buradan alır. Sat prizinin ile çanak vasıtası ile toparlanıp merkez santral ile yollanan uydu sinyali son kullanıcı olan bizlere ulaşmış olur.