CCTV SİSTEMLERİ

Hızlı İletişim

CCTV SİSTEMLERİ

İstanbul Bahçeşehir Uyducu

CCTV Sistemleri

CCTV sistemleri, kamera güvenlik sisteminin bir ekranda görüntülenebilecek cihaza yansıtılması anlamına gelen bir mekanizmadır. CCTV sistemlerinde birçok malzeme kullanılmaktadır. Bu malzemelerden bahsedecek olursak, lens, switch, DVR, mikrafon gibi aletler bulunmaktadır. CCTV sistemlerinin birçok farklı özelliği bulunmaktadır. Bunlardan kısaca bahsedecek olursak, CCTV sistemleri uydu sistemlerinde, akıllı güvenlik ev sistemlerinde, aydınlatma düzeneklerinde, alarm sistemlerinde, seslendirmede, yangın alarmlarında ve birçok alanda kullanılan bir sistemdir. 

Teknolojinin günümüzde geldiği noktaları varsayarsak, CCTV sistemlerinde birçok işlem ile entegre olmuş yangın ve anons sistemi gibi birçok seçeneğe elverişlidir. Buna ek olarak, CCTV güvenlik sistemlerinin birçok çeşidi bulunmaktadır. Bu çeşitlerinden bahsedecek olursak, Analog CCTV ve Hybrid CCTV olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Bu iki CCTV sistemlerin farkından bahsedecek olursak, Analog CCTV sisteminin özelliği kablo ile güvenlik kamera sisteminde görüntü ileten düzene denmektedir. Hybrid CCTV ise ağ üzerinden iletilen görüntü güvenlik sistemlerine denmektedir. 

CCTV Sistemlerinin Avantajı 

CCTV sistemlerinin kullanıcıları üzerindeki avantajı oldukça fazladır. Hem evinizi, hem iş yerinizi hem de bebek odanızı gözetlemek ve güvenliğini denetlemek için CCTV sistemleri en doğru adres olacaktır. Özellikle, gece vakti iş yerinizde olmadığınız zaman veya bebeğinizin odasını izlemek istediğinizde bu sistem oldukça avantajlı olacaktır. CCTV sistemlerinde maksimumum güvenliğini sağlamak için HD ve IP kamera sistemlerini seçebilirsiniz. 

CCTV sistemlerinde kullanım ise değişiklik gösterebilmektedir. Örnek verecek olursak, dış mekanda ve iç mekanda kullanım ve CCTV sistem türü farklıdır. Bunun sebebi ise dış ortamda doğal hava koşulları değişiklik gösterebilir ve mekanizmaya zarar verebilir. Bu sebeple, dış ortam için daha güçlü CCTV sistemleri tercih edilmelidir. Bu CCTV sistemlerinde suya dayanıklı sağlam zemine ve modele sahip olan seçeneklere göz atılmalıdır. Örnek verecek olursak, Bullet CCTV sistemler oldukça dayanıklı ve suya dayanıklı modeller olduğu için dış mekanda kullanılabilir. Aynı zamanda, rüzgar ve dolu gibi sert hava koşullarında da sistem kendini koruyor ve doğrudan kamera görüntülerini iletmeye devam ediyor. Aynı şekilde, düşük çözünürlüğün meydana gelmemesi için dayanıklı bir modelin de seçilmesi gerekmektedir. Bu nedenle, tüm bu özellikleri göz önünde bulundurarak CCTV sistemlerine karar vermelisiniz. 

CCTV Güvenlik Kamera Sisteminin Kullanım Alanı

CCTV sistemlerinde kullanım alanı oldukça geniştir. Örnek verecek olursak, küçük çaplı ofislerden büyük iş yerlerine kurumsal yapılardan evlere kadar her türlü yerde CCTV sistemleri tercih edilebilmektedir. Aynı zamanda, CCTV sistemleri trafikte de tercih edilen bir mekanizmadır. Büyük ve küçük fabrika ve işletmelerde de iç ve dış güvenlik için kullanılabilmektedir. Aynı zamanda, güvenlik haricinde tiyatro gibi büyük toplanma alanlarında gösterim için de tercih edilen bir sistemdir. Fakat, CCTV sistemlerinin birçok farklı çeşidi olması sebebi ile her yerde aynı sistemin alt yapısı uygun olmayabilmektedir. Bu sebeple, CCTV sistemlerini tercih etmeden önce mutlaka profesyonel kişiler tarafından denetim yapılması gerekmektedir. 

CCTV sistemlerinde kullanılan malzemelerden kısaca bahsedelim. Öncelikle, CCTV sistemlerinde ana malzeme kameradır. Dış ve iç gözetim işlemlerini gerçekleştirmektedir. Aynı zamanda, CCTV sistemlerinde kayıt cihazı da bulunmaktadır. Kayıt cihazı kameranın çekmiş olduğu görüntüleri kayıt altına almaktır. Monitör de CCTV sistemlerinde kullanılan bir malzemedir. Bu malzeme ise, görüntülerin izlenebileceği bir alana aktarım gerçekleştirmektedir. HDD yani hard disk ise kameranın çekmiş olduğu görüntüleri depolayan bir merkezdir. Aynı şekilde, CCTV kamera sistemlerinde mikrofonu, görüntü çoklayıcı, güç kaynağı gibi birçok ürünler de kullanılabilmektedir. Fakat, bu ürünler bazı CCTV sistemlerinde bulunurken bazı CCTV sistemlerinde bulunmamaktadır.