Merkezi Uydu Sistemi Hakkında Merak Edilenler

Hızlı İletişim

Merkezi Uydu Sistemi Hakkında Merak Edilenler

İstanbul Bahçeşehir Uyducu

Merkezi Uydu Sistemi Nedir?

Apartman gibi toplu yaşam yerlerinde kaliteli ve yüksek çözünürlüklü uydu tv yayınlarını, çanak anten kurulumu olmaksızın tüm apartman sakinlerinin yararlanabilmesi için tek merkezi sistem üzerine kurulu olan ve apartmanda oturan herkesin yayın almasını sağlayan bu sisteme Merkezi Uydu Sistemi denir.

Peki Merkezi Uydu Sistemleri ne tür ayrıcalıklara sahiptir?  Merkezi uydu sistemine geçmek isteyen fakat yeterli bilgiye sahip olmak isteyenler için, bu yazımda merak edilen tüm konuları ele alacağız.

Merkezi Uydu Sistemine Neden İhtiyaç Duyulur?

Kalabalıklaşan ve hızlıca artan nüfüsla birlikte insanların sorunlarıda artmaktadır. Karmaşık kablo sistemleri yerine tek merkezden kullanı olanağı sağlayan bu sistem sayesinde, Hastane, Otel Site, Apartman gibi yerlerde kaliteli ve sorunsuz ve çok fazla kanal ile bir sehir keyfi yaşayabilirsiniz.

Merkezi Uydu Sisteminin Avantajlar Nelerdir?

Merkezi Uydu Sistemlerini kullananlar, bir çok noktadan gelen uydu sinyalleri ile onlarca tv kanalını, yüksek kalitede görüntü ile izleme olanağına sahiptir. Receiver (Alıcı) uydu alıcısı ile her birey kendi özel ya da şifreli kanalları izleyebilir. Ekstradan temin edilen uydu kullanımı ile spor ve diğer kanalları izlemenize olanak tanır. Her dairenin, otel yada hastane odasının ayrı ayrı çanak kullanmaması ve sistemin ortak noktada birleştiriliyor olması, ekonomik yönden avantaj sağlarken, apartmanın, otel yada hastane odasının dış görünümünün daha estetik görünmesini sağlar. Merkezi Uydu Sistemlerinin avantajlarını kısaca özetlemek gerekirse:

  • Teknoline fiber optik ürünleri sayesinde 28.672 aboneye kadar tek merkezden yayın imkanı.
  • Kurulumunun oldukça basit olması.
  • Kullanıcıların balkonlarında veya cam kenarlarında çanak kirliliği olmaması.
  • Fiberoptik alt yapı ile digital ve kaliteli yayın almanızı sağlar. 
  • Uyduda bulunan tüm kanalları izleyebilme imkânı.
  • Kanal kapasitesini artırabilme.

Merkezki Uydu Sistemlerinde Kullanılan Ekipmanlar Nelerdir?

Asmin Elektroniğin sunduğu avantajlardan biri olan Merkezi Uydu Sistemleri ile pek çok tv ve radyo kanalını birden fazla konuma dağıtabiliyoruz. Oteller, pansiyonlar, tatil köyleri, bakım evleri, hastaneler gibi birçok toplu yaşam alanına hizmet sunuyoruz. Bu sistem, bir dağıtım merkezine bağlanacak olan uydu anteni ile çalışmaktadır. Bu anten sinyalleri alır ve seçilen kanalları gerekli tüm  konumlara yönlendirir. Sistem sorumlusu bu kanalların herhangi birini veya tamamını değiştirebilir. Ek olarak herhangi bir kullanıcı, herhangi bir zamanda herhangi bir kanala erişebilir. Bunların hepsi tek bir uydu çanağı ve dijital antenden gelmektedir. Bu durum da ayrı ve göze çarpmayan bir dış görünüme sahip olan sağlam ve kapsamlı bir sistem olarak nitelendirilmektedir.

Bir sonraki yazımda Merkezi Uydu Sistemlerinin ekipmanları hakkında bilgi vereceğim.