Merkezi Yayın Sistemleri

Hızlı İletişim

Merkezi Yayın Sistemleri

Merkezi Yayın Sistemleri 

Merkezi yayın sistemleri, birçok uydudan gelen sinyalleri tek bir uyduda toplayan dijital sistem düzeneğidir. Teknolojinin ilerlemesi ile birlikte geçmişte çok sık kullanılan analog sistem düzeneklerin kullanımı son bulmuştur. Analog sistem, kişilerin bireysel uydu çanak sistemidir. Ülkemizde de kullanımı oldukça yaygın olan analog sistem düzeneğinde çözünürlük daha düşük iken dijital sistem yani merkezi yayın sistemleri ilenin çözünürlüğü oldukça yüksektir. Aynı zamanda, analog düzenekte sınırlı sayıda yayın izleme imkanı bulunmaktadır. Dijital sistem olan merkezi yayın sistemlerinde ise oldukça fazla yayın izleme imkanınız bulunmaktadır. Ek olarak, analog düzenekte yayın izlemek için ekstra masraf yapmanız gerekirken merkezi yayın sistemlerinde böyle ekstra bir bütçe ayırmanız gerekmez. Merkezi yayın sistemlerinde en önemli özellik ise, görüntü kirliliği ve istenmeyen kazaların gerçekleşmesi durumudur. Analog sistemi kullanan kişiler balkon veya çatı katında çanak anten görüntüsü ile hem görüntü kirliliği hem de çeşitli kazalar meydana gelirken yeni nesil merkezi yayın sistemlerinde böyle bir durum meydana gelmez. 

Merkezi Yayın Sistemi Kullanım Alanları

Merkezi yayın sistemlerinin kullanım alanı oldukça geniştir. Tek bir merkezi sistemi birçok kullanıcıya tek bir kablo ile ulaştıran merkezi yayın sistemlerinde kurulum oldukça kolaydır. On binlerce aboneye birçok kanalı izleme fırsatı sunan bu dijital sistemin kullanımı binlerce daireye sahip olan sitelerde kolayca tercih edilebilmektedir. Ek olarak, büyüklük ve nüfusuna göre değişiklik gösteren rezidans ve lojmanlarda da merkezi yayın sistemleri kullanılabilmektedir. Buna ek olarak, büyük ve küçük otel seçeneklerinde de merkezi yayın sistemleri kullanılabilmektedir. Aynı şekilde, okul ve hastane gibi resmi binalarda da merkezi yayın sistemleri kullanılır. 

Merkezi Yayın Sistemlerinin Farkı 

Merkezi yayın sistemlerinin kullanıcılarına sunmuş olduğu birçok imkan bulunmaktadır. Analog sistemlerde bulunan çeşitli dezavantajlar merkezi yayın sistemine göre çok fazladır. Öncelikle, merkezi yayın sistemlerinde kolay bir şekilde televizyon yayınları telefona aktarılabilmektedir. Aynı şekilde, apartman dairelerin her bir odasında, okulların her bir sınıfında, hastanelerin her bölümünde ayrı ayrı yayın imkanı bulunmaktadır. Merkezi yayın sistemlerinde televizyon yayınları bir evde tek bir iletişim aracı üzerinden kullanılmak zorunda değildir. Hem bir hem de birçok televizyon aracı üzerinden kanallar takip edilebilmektedir. Bu durum oldukça büyük bir avantaj sağlar. Buna ek olarak, geçmiş dönemde analog sistem kullanımlarında elektrik tesisatı, kablo eskimeleri gibi birçok durum yüzünden kazalar meydana gelmiştir. Fakat, merkezi yayın sistemleri ile birlikte böyle bir durum meydana gelmez. Merkezi yayın sistemlerinde düzeneklerin tamamı inşaat sisteminde atılmaktadır. Bu sebeple, kablo kesintisi elektrik arızası, internet kesintisi gibi durumlar meydana gelmez. 

Merkezi Yayın Sistemlerinde Özel Yayın Seçeneği

Merkezi yayın sistemlerinde en çok sorulan sorulardan bir tanesi de özel yayın seçeneğinin bulunup bulunmamasıdır. Analog sistemlerde bulunan özel yayın satın alma gibi işlemlerin gerçekleştirilmesine gerek yoktur. Dijiturk, D-smart gibi birçok özel yayın merkezi yayın sistemlerinde kolay bir şekilde tercih edilebilmektedir. 

Merkezi Yayın Sistemleri Kurulumu 

Merkezi yayın sistemlerinde kurulum oldukça kolaydır. Analog sistemde bulunan receiver gibi malzemelerin kullanımı yoktur. Analog sistemde receiver ve anten her bir daire için kurulum gerçekleşirken dijital düzenekte böyle bir kalabalık meydana gelmez. Merkezi birim tek bir düzenekte toplanır ve sinyaller her bir kullanıcıya gönderilir. Merkezi yayın sistemleri için her daireye birer kablo imkanı sunulur. Aynı şekilde, merkezi yayın sistemlerinde kanal seçeneği/ekleme/kaldırma gibi işlemlerde kurulum aşamasında kolaylık gerçekleştirilebilmektedir.  Sizde kolay bir şekilde merkezi yayın sistemlerine geçiş yapabilirsiniz.