Uydu Sistemleri

Hızlı İletişim

Uydu Sistemleri

Uydu Sistemleri

Uydular, tahmin edemeyeceğimiz kadar hayatımızda etkili olan işlevsel araçlardır. Uydu özellikle son 20 yılda dünyanın her bir yanını kuşatmıştır. Hayatımıza televizyon alıcısı olarak giren fakat son yılların teknolojisi ile gelişmiş olan cihazlara dönüşmüştür. Aynı zamanda, birçok farklı uydu algoritması da bulunmaktadır. 

Uydu Sistemlerinin Çeşitleri

Bu uydu sistemlerinden kısaca bahsedecek olursak; ilk sırada askeri uydular gelmektedir. Bu uydular askeri alanlarda veri alma ve haber alma gibi görevleri yerine getirmektedir. Hem yurt içi hem de yurt dışından haber alıp ileten askeri uyduların birçok farklı türü de bulunmaktadır. Uydu sistemlerinde bir başka çeşit ise haberleşme uydularıdır. Haberleşme uydularında televizyon, telefon gibi birçok işlemi gerçekleştiren haber iletimini sağlayan uydu çeşitlerindendir. Bir diğer uydu sistemleri çeşidi ise meteoroloji uydularıdır. Adından da anlayacağınız üzere bu uydular hava durumu tahmini üzerine bilgi alımı gerçekleştirir. Bu uydular, dünya yörüngesinde gerçekleşen her türlü hava olayını gözlemleyerek gelecek hakkında hava durumu tahmini gerçekleştirir. Bir diğer uydu sistemleri çeşidi ise uzay araştırma uydularıdır. Bu uydular uzayın yörüngesi ve uzay hakkında bilgi toplar. 

Uydu Yörüngeleri 

Uydu yörüngeleri 7 tanedir. Bu yörüngelerin her biri farklı özellikte isimdedir. Bu yörüngelerden bahsedecek olursak; Heo, Leo, Polar, Meo, Sun, Synchronous, Jeosenkron. Bu uydu yörüngelerin her birinin dünyaya uzaklığı farklı mesafededir. Dünya yörüngesinde iletişim uyduları için en müsait yörünge Clarke Yörüngesi olarak adlandırılmaktadır. Bu yörünge yeryüzü ile birlikte hareket etmektedir. 

Uydu Sistemleri Geçmişi 

Uydu sistemlerinin geçmişi çok eskiye dayanmasa da hayatımızın en önemli işlemlerini yerine getiren bir araç olduğu için tam ortasındadır. Öncelikle uydu yayıncılığı 1962 senesinde gerçekleşmiştir. Telstar1 ile Fransa ve ABD ile çanak anten ile beraber ilk yayın yapılmıştır. Ülkemizde ise uydu sistemleri 1996 yılına dayanmaktadır. İlk dijital uydu sistemi 2 bin dolar ile gerçekleşmiştir. Aynı şekilde 1997 yılında yerli kanal olan Cine-5 ve 1998 yılında ABD ve İngiliz yayınları ile Türk uydu sistemlerinde bulunan kanal sayısı oldukça artmıştır. 

Merkezi Uydu Sistemleri 

Uydu sistemlerinin birçok çeşidi bulunmaktadır. 5-10 yıl öncesinde bireysel uydu kurulumu gerçekleşirken günümüzde teknolojinin ilerlemesi ile birlikte merkezi uydu sistemlerine geçiş yapılmıştır. Bu sistemin bireysel uydu sistemlerinden çok daha fazla avantajı bulunmaktadır. Bu avantajlardan bahsedecek olursak, öncelikle merkezi uydu sistemleri çok daha ekonomiktir. Kişilerin ekstra çaba ve masraf harcamasına gerek kalmadan merkezi bir sistem kurulumu gerçekleşmektedir. Buna ek olarak, merkezi uydu sistemlerinin bir diğer avantajı ise çanak anten kirliliğine yer vermemesidir. 

Eski yıllarda her dairenin balkonunda ve çatısında bulunan çanak anten kirliliği sebebi ile çevre oldukça kötü bir görünüme sahip oluyordu. Ek olarak, çanak anten kurulumu, değişimi vb. işlemleri sebebi ile birçok kişi iş kazası ile gerçekleşmekteydi. Fakat, merkezi uydu sistemleri ile tüm bu sorunlar ortadan kalktı. Tek bir uydu düzeneği ile 28.000 aboneye kadar insana ulaşabilmektedir. Örnek verecek olursak, hastane, otel, büyük kuruluşlar, apartman, site vb. yerlerde tek bir uydu düzeneği ile binlerce insan kolayca uydu sistemine sahip olabilir. Merkezi uydu sistemlerinin bir diğer avantajı ise, çok daha sağlam bir sisteme sahip olacaksınız. Aynı zamanda, arıza riski de neredeyse yoktur. 

Merkezi uydu sistemlerinin bir diğer avantajı ise, birçok kanala erişebiliyor olmasıdır. Eskiden kalan bağlantı problemlerinin tamamı ortadan kalkmaktadır. Merkezi uydu sistemlerinde bulunan özel kanallarda ücretsiz kullanıcılara sunulmaktadır. Bu sayede, spor, film, dizi özel kanallarına kolayca ulaşabilirsiniz.